کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

افزودن به علاقه‌مندی

به نظر شما کمال گرایی خوب است یا بد؟ مطمئنا همه ما دوست داریم که در زندگی بهترین خودمان باشیم، اهداف بزرگ را دنبال کنیم و آن ها را به بهترین نحو انجام دهیم.

در نگاه اول این تفکر کمال گرایانه که دوست داریم همه چیز در بالاترین و بهترین سطح خود باشد، خوب به نظر می رسد، اما مشکل زمانی ایجاد می شود که همه چیز طبق برنامه پیش نرود و آنجاست که این احساس کمال گرایی دردسر ساز می شود.

در واقع اگر فرد کمال گرا نتواند خواسته هایش را به دلخواه خود انجام دهد، دچار افسردگی، اضطراب، احساس گناه و… می شود.

بنابراین کمال گرایی، مشکلی است که باید به خوبی شناسایی و درمان شود. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم که تعریف دقیق کمال گرایی، راه های مقابله با کمال گرایی منفی و انواع آن را بشناسید؛ پس لطفا همراه ما باشید.

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی، به انگلیسی Perfectionism، اغلب به عنوان نیاز به کامل بودن یا حتی اعتقاد به رسیدن به کمال تعریف می شود و معمولاً به عنوان یک ویژگی مثبت تلقی می شود تا یک نقص.

افراد ممکن است از اصطلاح “کمال گرایی سالم” برای توصیف یا توجیه رفتار کمال گرا استفاده کنند.

در مورد کمال گرایی منفی، کمال به معنای تلاش برای بهترین بودن نیست؛ کمال در مورد موفقیت و رشد سالم نیست؛ کمال گرایی توسط بسیاری از مردم به عنوان سپری برای محافظت در برابر درد سرزنش، قضاوت یا شرم استفاده می شود.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

کمال گرایی چند نوع است؟

کمال گرایی میتواند دسته های مختلفی داشته باشد اما در ابتدا و قبل از دسته بندی انواع کمال گرایی به تقسیم آن به دودسته مثبت و منفی میپردازیم

انواع کمال گرایی : کمال‌گرایی مثبت

یک کمال گرای مثب سعی در انجام کار به درست ترین شکل ممکن دارد اما در این تلاش خود افراط نمیکند . این افراد بیشترین سعی خود را میکنند بدون آن که ارزش خود را گم کنند و آن را فقط در کاری که قرار است انجام دهند ببیند. بیشتر افراد موفق از جمله پزشکان و دانشمندان و افراد مشهور و …. در این دسته قرار دارند

انواع کمال گرایی : کمال‌گرایی منفی

امروزه منظور بیشتر روانشناسان از انواع کمال گرایی همان کمال گرایی منفی میباشد و ما هم در این مقاله به شکل عمده در مورد کمال گرایی منفی صحبت کرده ایم . افراد مبتلا به کمال گرایی منفی عموما فاد اعتماد به نفس لازم هستند . این افراد همیشه بیشترین سعی خود را میکنند تا همه چیز به شکل افراطی ای درست پیش برود و به ریز ترین جزئیات بی اهمیت از جمله نظر دیگران میپردازند و همیشه خود و دیگران را تحت فشار قرار میدهند

 1. کمال گرایی خود‌ محور:

معمولاً زمانی که از کمال‌گرایی گفته می‌شود، نوع خودمحور آن در ذهن است. در این نوع شما بزرگ‌ترین منتقد خود هستید. معمولاً برای خود استاندارهای بسیار بالایی می‌گذارید و اگر به آن نرسید، خود را سرزنش می‌کنید. اگر از کمال‌گرایی خودمحور به طور مناسب و منعطف استفاده کنید، می‌توانید بسیار باانگیزه و دقیق باشید و به مراتب بالایی برسید. اما این تمرکز بر خود و کمال‌گرایی درونی در صورت کنترل نشدن می‌تواند باعث اضطراب و افسردگی شما شود.

 1. کمال گرایی دگرمحور:

در این نوع شما از دیگران انتظار دارید که بی‌نقص باشند و همین باعث می‌شود قضاوت‌گر و سرزنش‌گر شوید. اگر از کسی درخواست کاری را بکنید، انتظار دارید که کار دقیقاً به همان شکل مورد نظرتان و بدون هیچ عیبی انجام شود و تحمل اشتباه دیگران را ندارید. این نوع کمال‌گرایی باعث می‌شود در روابط و به خصوص کار به دیگران سخت بگیرید و به دیگران آسیب برسانید و آن‌ها را تحت فشار قرار دهید.

 1.  کمال گرایی جامعه محور:

در این نوع نیز فشار زیادی در راستای بی‌نقص بودن بر شما وجود دارد. اما این استانداردها و چارچوب‌ها از طرف جامعه و دیگران به شما القا شده و سعی می‌کنید خود را به انتظاراتی که جامعه از شما دارد، نزدیک کنید. احتمالاً نگران هستید که اگر بهترین خود نباشید، جامعه و اطرافیانتان شما را نپذیرد. این استاندارهای خارجی ممکن است به واسطه خانواده، محیط کار، فرهنگ و یا جامعه شکل گرفته باشند.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

 تأثیر کمال گرایی بر سلامت روان:

کمال گرایی می تواند به شدت بر سلامت روحی و جسمی ما تأثیر بگذارد. در مطالعه‌ای که اخیرا توسط توماس کوران، مدرس دپارتمان بهداشت در دانشگاه باث در بریتانیا و اندرو پی هیل، از دانشگاه یورک سنت جان، همچنین در بریتانیا انجام شده است، نویسندگان توضیح می‌دهند که از نظر اجتماعی تجویز شده است. کمال گرایی، ناتوان کننده ترین از این سه شکل است.

و در کمال گرایی که از نظر اجتماعی تجویز می شود، افراد بر این باورند که زمینه اجتماعی آنها بیش از حد خواستار است، دیگران آنها را به سختی قضاوت می کنند، و آنها باید کمال خود را برای تأیید تأیید کنند. و اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی تنها برخی از مشکلات سلامت روانی هستند که متخصصان بارها آن را با این شکل از کمال گرایی مرتبط کرده اند. و برای مثال، یک مطالعه قدیمی نشان داد که بیش از نیمی از افرادی که بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند توسط عزیزانشان به عنوان، کمال گرا توصیف شده اند.

مطالعه دیگری نشان داد که بیش از ۷۰ درصد از جوانانی که به دلیل خودکشی جان خود را از دست داده اند، به ایجاد توقعات، بیش از حد بالا عادت داشتند. و به نظر می رسد کمال گرایی سمی به شدت به جوانان ضربه می زند.

بر اساس برآوردهای اخیر، تقریباً ۳۰ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی علائم افسردگی را تجربه می کنند و کمال گرایی به طور گسترده ای با این علائم همراه است. و این روندها در چند دهه گذشته به ویژه در فرهنگ های انگلیسی زبان رو به افزایش بوده است. کوران و هیل بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی آمریکایی، کانادایی و بریتانیایی را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۶، نسبت افرادی که ویژگی‌های کمال‌گرایی را نشان می‌دهند تا ۳۳ درصد افزایش یافته است.

 عواقب کمال گرایی

فرض کنید دانش آموزی برای امتحان سی ساعت درس خوانده و فکر می‌کند در شرایط فعلی نمره‌ی او ۱۶ خواهد بود. اگر احساس کند که با پنج ساعت درس خواندن بیشتر می‌تواند نمره‌ی نوزده بگیرد، نمی‌توان این رفتار او را نمونه‌ای از کمال گرایی منفی دانست.

اما اگر برای تبدیل کردن این نمره‌ی نوزده به بیست، تصمیم بگیرد که چهل ساعت اضافه درس بخواند، میتوان به این گزینه فکر کرد که او یا خانواده‌اش به کمال گرایی منفی گرفتار شده‌اند. چون احتمالاً‌ برای صرف این چهل ساعت، گزینه‌های ارزشمند زیادی وجود دارند. از مطالعه‌ی سایر دروس تا مطالعه‌ی غیردرسی تا ورزش و حتی گردش و تفریح.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

در زیر به برخی از عواقب کمال‌گرایی بیش از حد اشاره می‌کنیم:

اعتماد به نفس

‌اولین چیزی که در کمال‌گرایی مورد هجوم قرار می‌گیرد، اعتماد به نفس فرد است. کمال‌گرایان، ارزش خودشان را وابسته به چیزی می‌دانند که در جست‌وجوی رسیدن به آن هستند و باور دارند که دیگران نیز بر همین اساس، آنها را قضاوت می‌کنند. از آنجا که این افراد هرگز از داشته‌هایشان راضی نیستند، هرگز نمی‌توانند مطابق استانداردهایی که برای خودشان تعیین کرده‌اند، زندگی کنند. این وضعیت سبب می‌شود که آنها دائم خودشان را قربانی انتقادات و سرزنش‌های خودشان کنند. ‌

اگر هم مورد تعریف و تمجید واقعی افراد قرار گیرند، آن را باور نمی‌کنند. فکر می‌کنند دیگران اگر از آنها تعریفی کنند، در حال دروغ گفتن هستند. این افراد بی‌رحم‌ترین منتقدان نسبت به خود هستند.

خلاقیت

کمال‌گرایی خلاقیت را می‌کشد چون یکی از ماهیتش این است که دست‌و‌پا‌گیر است. کمال‌گرایی نمی‌گذارد ریسک کنیم و جلوی بازیگوشی و تمایل ما به رؤیاپردازی را می‌گیرد. این حالت، سبب اُفت تواناییِ خلاقیت و نوآوری ما می‌شود.

تأخیر و تعلل

کمال‌گرایی با تأخیر در انجام کارها ارتباط نزدیکی دارد. برای مثال، یک فرد کمال‌گرا تا زمانی که راه کامل و بی‌عیب و نقص انجام یک پروژه را پیدا نکند، آن را آغاز نمی‌کند. این فرد کمال‌گرا به علت تعلل، معمولاً از کارهایش عقب می‌ماند و این روال بر اعتبار و روابط کاری او اثر می‌گذارد.

علل کمال گرایی چیست؟

مانند: باید همیشه اول باشی، هرگز نباید شکست بخوری، نباید کوچکترین نقصی داشته باشی و … و با توجه به استانداردهای غیر واقع بینانه ایی که برای خود تعیین می کنند، به این نتیجه می رسند که هرگز خوب عمل نکردند بنابراین آمادگی زیادی برای اضطراب و افسردگی پیدا می کنند.

آن ها معیار عملکرد خود را بر اساس مقایسه با دیگران تعیین می کنند و خواهان این هستند که از دیگران بالاتر و برتر باشند، در حالی که فرد پیشرفت گرا عملکرد خود را نسبت به گذشته خود می سنجد و تنها به رشد و پیشرفت خود توجه دارد و خود را با کسی مقایسه نمی کند. کمال گرا اشتباه را یک شکست تلقی می کند و پیشرفت گرا، آن را راهی برای یادگیری می داند.

 • والدین عیب جو و پرتوقع
 • والدینی که کودک را به صورت مشروط دوست دارند
 • والدین کمال گرایی که خود الگوی کودک هستند
 • ارزیابی ها، توقعات غیر منطقی و تحریف های شناختی. این گونه ارزیابی ها، مطلق گرا هستند و بر باید ها و نباید ها و تاکید بر کامل بودن مبتنی است که در نهایت منجر به تجربه ایی منفی می شود.

کمالگرایی خوب است یا بد؟

کمالگرایی با احساس شرم و خطا آمیخته است. اگر جامعه شما را به سوی کمال گرایی سوق بدهد، این باعث اضطراب و افسردگی‌تان می‌شود. رضایت فقط زمانی ایجاد می‌شود که همه چیز کامل و ایده‌آل باشد؛ بهترین کار، بهترین درآمد، بهترین دوستان، بهترین خانواده، بهترین زندگی.

اشتباه نیست اگر بگوییم افراد کمال گرا همیشه مورد تحسین جامعه هستند اما واقعیت این است که کمال گرایی یک اختلال است. شما ممکن است بارها و بارها به‌خاطر هر نوع حساسیت یا وسواس رفتاری برای انجام دادن کارها مورد تحسین قرار گرفته باشید. دیگران می‌گویند شما بسیار دقیق، منظم و هدفمند پیش می‌روید اما آیا واقعا اینطور است؟

با خودتان روراست باشید، ساعت‌های طولانی نشستن و فکر کردن به اینکه «حالا از کجا شروع کنم؟»، بی انگیزگی برای شروع کارها، ترس‌ شدید از ناکامی و نتیجه کار که هرگز رضایت بخش نیست اصلا جای تعریف و تمجید ندارد. شما بهتر از هر کسی می‌دانید که کمال گرایی شما را دچار چه چالش سختی در زندگی کرده است.

راهی که در پیش دارید بسیار سخت است اما از همین جا شروع کنید، به هر کدام از این موارد فکر کنید و سعی کنید یک قدم به عقب برگردید؛ یعنی جایی بایستید که اگرچه همه چیز خیلی عالی و ایده‌آل نیست اما خوب پیش می‌رود و قابل قبول است.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

ویژگی های شخصیتی و رفتاری افراد کمال گرا کدام است؟  نشانه‌های فرد کمال‌گرا

کمال گرایان بسیار شبیه افراد موفق هستند اما تفاوت‌های کلیدی دارند. در ادامه ده صفت معرف کمال گرایان آمده است که شاید بتوانید آن‌ها را در خود یا آشنایان تشخیص دهید. آیا هیچ کدام از اینها آشنا به نظر می‌رسند؟

تفکر همه یا هیچ

افراد کمال گرا، مانند افراد موفق، تمایل به تعیین اهداف عالی دارند و به شدت برای رسیدن به آنها تلاش می‌کنند. با این حال، یک فرد موفق حتی اگر اهداف بسیار عالی او به طور کامل برآورده نشوند باز هم می‌تواند با انجام یک کار عالی و دستیابی به برتری(یا چیزی نزدیک به آن) راضی شود. کمال گرایان چیزی کمتر از کمال را نمی‌پذیرند. از نظرشان «تقریبا کامل» به عنوان شکست در نظر گرفته می‌شود.

بسیار انتقادگر

کمال گراها بیشتر از افراد موفق از خودشان و دیگران انتقاد می‌کنند. در حالی که افراد موفق به موفقیت‌های خودشان افتخار می‌کنند و تمایل دارند از دیگران حمایت کنند. کمال‌گراها معمولاً اشتباهات و نواقص را تشخیص می‌دهند. آنها به عیوب نگاه می‌کنند و در دیدن هر چیز دیگری مشکل دارند. آنها در حین «شکست خوردن» نسبت به خودشان و دیگران بیشتر قضاوتگر و سختگیر هستند.

افراد کمال گرا اغلب خود انتقادگر هستند، اما نسبت به دیگران هم قضاوتگر هستند.

تحت فشار ترس بودن

افراد موفق معمولاً به سمت اهداف خودشان و تمایل به دستیابی به آنها کشیده می‌شوند. آنها از هر قدمی‌که در مسیر درست برداشته شده خوشحال می‌شوند. از سوی دیگر، افراد کمال گرا از ترس نرسیدن به اهدافشان به سمت اهدافشان سوق داده می‌شوند و هر چیزی کمتر از  تحقق کامل هدف را شکست می‌دانند.

داشتن استانداردهای غیر واقعی

متأسفانه، اهداف یک کمال گرا همیشه حتی معقول هم نیستند. در حالی که افراد با موفق می‌توانند اهداف بالاتری را تعیین کنند، تا شاید از کمی تلاش بیشتر پس از رسیدن به اهداف لذت ببرند، ولی کمال گراها اغلب اهداف اولیه را دور از دسترس تعیین می‌کنند.

افراد موفق بیشتر ازکمال گراها از تعقیب اهدافشان لذت می‌برند.

تمرکز صرف بر نتایج

افراد موفق می‌توانند از روند تعقیب یک هدف به همان اندازه یا بیشتر از رسیدن به هدف لذت ببرند. برعکس، کمال گرایان فقط هدف را می‌بینند. آنها آنقدر نگران رسیدن به هدف و اجتناب از شکست وحشتناک هستند که نمی‌توانند از روند رشد و تلاش لذت ببرند.

احساس افسردگی بابت اهداف محقق نشده

کمال گراها نسبت به افراد موفق حس شادی و راحتی کمتری دارند. در حالی که افراد موفق می‌توانند به راحتی از شر ناامیدی خلاص شوند، کمال گرایان خیلی بیشتر درگیر نا امیدی می‌شوند و وقتی انتظارات بالای آنها برآورده نشده، در احساسات منفی غوطه ور می‌شوند.

کمال گراها اغلب تا زمانی که همه چیز طبق انتظارشان پیش نرفته، به راهشان ادامه می‌دهند. این شرایط هر چیز ناقصی را به چیزی بیش از یک شکست تبدیل می‌کند.

ترس از شکست

کمال گراها بسیار بیشتر از افراد موفق از شکست می‌ترسند. از آنجا که آنها ارزش بسیار زیادی برای نتایج قائل هستند و از هر چیزی کمتر از حد کمال، بسیار ناامید می‌شوند، شکست برایشان به یک چشم انداز بسیار ترسناک تبدیل می‌شود. از آنجایی که هر چیزی کمتر از کمال به عنوان شکست تلقی می‌شود، شروع به کار مجدد را دشوار می‌کند.

اهمال کاری

متناقض به نظر می‌رسد که کمال گرایان مستعد اهمال کاری هستند، زیرا این صفت  برای بهره وری مضر است، اما کمال گرایی و اهمال کاری دست به دست هم می‌دهند. چون کمال گراها ترس شکست دارند، گاهی آنقدر نگران انجام ناقص کاری می‌شوند که بی حرکت می‌مانند و اصلاً  کاری انجام نمی‌دهند.

اهمال کاری می‌تواند منجر به احساس شکست بیشتر شود و  این چرخه معیوب و فلج کننده را تداوم بخشد.

حالت تدافعی

از آنجایی که سطح عملکرد کمتر از سطح ایده آل برای کمال گرایان بسیار دردناک و ترسناک است، آنها در برابر انتقاد سازنده، حالت تدافعی می‌گیرند. از این رو با افراد موفقی که انتقاد را به عنوان اطلاعات ارزشمندی برای کمک به عملکرد آینده خودشان می‌ ببینند، فرق دارند.

عزت نفس پایین

افراد موفق معمولاً از عزت نفس بالایی برخوردارند ولی در مورد کمال گراها اینطور نیست. کمال گرایان بسیار خودانتقادگر و ناراضی هستند و از عزت نفس پایین رنج می‌برند. همچنین می‌توانند تنها یا منزوی بمانند زیرا ماهیت انتقادی و سختگیرانه آنها می‌تواند دیگران را دور کند. این امر می‌تواند منجر به کاهش عزت نفس شود.

از آنجایی که کمال گراها اغلب نسبت به خودشان سختگیر هستند، عزت نفس ضعیفتری دارند. در نهایت، این شرایط تأثیر جدی بر روی تصویر فرد از خودش و رضایت کلی از زندگی دارد.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

درمان کمال گرایی

چند گام مهم وجود دارد که می‌توانید برای حفظ نگرش سالم‌تر بردارید. در ادامه چند راهکار برای درمان کمال گرایی افراطی آورده‌ایم.

۱. تحلیل هزینه- فایده انجام دهید

به ویژگی‌های کمال‌گرایانه خود دقیق‌تر نگاه کنید. ممکن است فکر کنید به خاطر آن‌ها مفیدتر هستید (اگرچه طبق تحقیقات، این تصور احتمالاً درست نیست)، اما به چه قیمتی؟

کمال‌گرایی پیامدهای منفی بسیاری دارد و ممکن است همین الان در حال تجربه‌ی چندین مورد از آن‌ها باشید. فهرستی از تمام دلایلی که کمال‌گرایی به شما و اطرافیان خود صدمه می‌زند، تهیه کنید تا انگیزه‌ی بیشتری برای درمان و غلبه بر کمال گرایی داشته باشید.

۲. برای درمان عملی کمال گرایی باید از نگرش‌های خود آگاه باشید

ممکن است متوجه نباشید که کمال‌گرایی چقدر می‌تواند گسترده و فراگیر باشد. با آگاه شدن از الگوهای خود، بهتر می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. ایده‌ی خوبی است اگر بتوانید افکار کمال‌گرایانه‌ی خود را همان طور که به ذهن‌تان خطور می‌کنند، ثبت کنید.

اگر نمی‌توانید افکارتان را یادداشت کنید، می‌توانید هر شب، طول روز را مرور کنید. سپس بنویسید که در مواقعی که احساس شکست داشتید یا کارتان را به اندازه‌ی کافی خوب انجام نداده‌اید، به چه چیزهایی فکر می‌کردید. این کار کمک می‌کند زمانی که در آینده افکار کمال‌گرایانه به سراغ شما می‌آیند، بیشتر آگاه باشید. حتی می‌توانید احساسات خود را نسبت به این افکار یادداشت کنید، اما اگر برای انجام این کار فرصت ندارید، احساس ناکامی نکنید.

۳. روی موارد مثبت تمرکز کنید

تمرکز بر روی موارد مثبت در زندگی، یکی دیگر از راه‌های درمان کمال گرایی است. اگر با کمال‌گرایی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالاً اشتباهات را حتی در بهترین آثار دیگران و خودتان خوب تشخیص می‌دهید. ممکن است به‌طور طبیعی دنبال اشتباه باشید و بیش از هر چیز دیگری، متوجه آن شوید. با وجود اینکه ممکن است ترک سریع این عادت دشوار باشد، می‌توانید تمایل خود را در توجه به بدی‌ها با تلاش آگاهانه برای مشاهده‌ی نکات خوب در کار خود و دستاوردهای دیگران کاهش دهید.

برای مثال، اگر متوجه چیزی در خود یا کارتان شدید که آن را دوست ندارید، به‌دنبال پنج ویژگی دیگر باشید که در آن‌ خصوص دوست دارید. این کار، تمرکز نقادانه‌ی شما را متعادل کرده و به یک عادت جدید مثبت در شخصیت‌تان تبدیل می‌شود.

۴. گفت‌وگوهای درونی خود را تغییر دهید

تغییر گفت‌و‌گو‌های منفی درونی، یکی از راه‌های درمان عملی کمال گرایی است. افرادی که با کمال‌گرایی دست و پنجه نرم می‌کنند اغلب در ذهن‌شان صدای نقادانه‌ای دارند که به آن‌ها می‌گوید کارشان به‌اندازه‌ی کافی خوب نیست، به‌اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنند و خودشان هم به‌اندازه کافی خوب نیستند.

اگر قصد درمان کمال گرایی خود را دارید، باید روی تغییر این صدا کار کنید! خودگویی منفی ممکن است باعث استمرار رفتارهای ناسالم شود و عزت نفس شما را ویران کند. تغییر گفت‌وگوی درونی عامل مهمی برای لذت بردن بیشتر از زندگی و افزایش قدردانی از خود و کارتان است.

۵. برای درمان کمال گرایی افراطی باید قدم‌به‌قدم پیش بروید

کمال‌گراها تمایل دارند اهدافی غیرمنطقی برای برتر بودن خود، بدون فرایند آزمون‌وخطا تعیین کنند. این اهداف غیرواقعی هستند و با سخت‌گیری زیاد و باقی گذاشتن فضای کمی برای خطا باعث ایجاد مشکلات می‌شوند.

اگر شما کمال‌گرا هستید، می‌توانید با تغییر اهداف خود استرس را به‌نحو زیادی کاهش دهید. البته لازم نیست نتیجه‌ی نهایی را فدا کنید. اما اگر اهداف کوچکی برای خود تعیین کنید و پس از دستیابی به آن‌ها به خود پاداش دهید، در صورت مواجهه با اشتباهات بیشتر خودتان را می‌بخشید. به‌عنوان مثال، شما ممکن است برای رسیدن به اندام بهتر، بخواهید پنج بار در طول هفته ورزش کنید.

ولی اگر عادت به ورزش منظم نداشته باشید، ممکن است از این تغییر سریع به ستوه آمده و شاید تسلیم شوید. اما اگر تصمیم بگیرید در هفته‌ی اول یک یا دو بار ورزش کنید و تا زمان رسیدن به هدف‌تان، به‌صورت دوره‌ای تمرینات را اضافه کنید، به احتمال زیاد به هدف خود می‌رسید و در این فرایند از موفقیت‌های بیشتری لذت خواهید برد.

۶. از مسیر لذت ببرید

ممکن است عادت کرده باشید بر روی نتیجه تمرکز کنید و اگر نتایج شما کمتر از حد عالی باشد، خود را سرزنش کنید. پیشنهاد قبلی (قدم‌به‌قدم پیش رفتن) می‌تواند به شما کمک کند تا از روند تلاش خود بیشتر لذت ببرید. همچنین می‌توانید به‌وسیله‌ی ارتباط گرفتن با گروهی که در صدد رسیدن به هدفی مشابه هدف شما هستند، از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید.

و یا با یادداشت کردن احساس‌تان و آنچه در حین رسیدن به هدفتان یاد می‌گیرید، مسیر را برای خود جذاب کنید. اگر متوجه شدید که به کمال نرسیده‌اید، می‌توانید به گذشته فکر کنید، چیزهایی را که در مسیر تلاش برای رسیدن به یک هدف ارزشمند به دست آورده‌اید، ببینید و دستاوردهایی را که در این فرایند به دست آورده‌اید، ارزیابی کرده و قدردان آن‌ها باشید.

یکی از راه‌های مهم برای درمان کمال گرایی این است که به جای تمرکز بر خود هدف، بیشتر روی فرایند رسیدن به آن هدف تمرکز کنید.

۷. برای درمان کمال گرایی یاد بگیرید انتقادات را مدیریت کنید

اگر به انتقاد به‌عنوان یک حمله نگاه می‌کنید، و به آن واکنش تدافعی نشان می‌دهید، تغییر نگرش می‌تواند به شما کمک کند. انتقاد سازنده می‌تواند سرنخ‌های مهمی درباره چگونگی بهبود عملکردتان به شما بدهد و کارهای‌تان را هرچند عاری از نقص نیستند، به پله‌های ترقی تبدیل کند و در نهایت هم منجر به کمال شما شود.

اگر انتقادی که دریافت می‌کنید تند یا کنایه‌آمیز باشد، بد نیست به یاد خودتان و دیگران بیاورید که اشتباهات، روشی عالی برای یادگیری هستند.

کمال گرایی چیست + نشانه ها و درمان کمال گرایی

سؤالات رایج درباره درمان کمال گرایی

۱. چگونه کمال گرا نباشیم؟

 • یاد بگیرید انتقادپذیر باشید؛
 • استانداردهای خود را پایین بیاورید؛
 • فقط کارهای ضروری را در اولویت قرار دهید؛
 • از هر چیزی که کمال‌گرایی شما را تقویت می‌کند اجتناب کنید.

۲. درمان قطعی کمال گرایی چیست؟

درمان کمال گرایی تدریجی است و با تمرین‌های مختلف انجام می‌شود، اما بیشتر مانند ترک عادتی بد است و اگر حواسمان نباشد، ممکن است دوباره دچارش شویم. بنابراین از هر چیزی که کمال‌گرایی شما را تقویت می‌کند اجتناب کنید.

۳. درمان کمال گرایی و اهمال کاری چه ربطی به هم دارند؟

گاهی اوقات وقتی دچار کمال گرایی می‌شویم، از ترس شکست و نرسیدن به هدف مدنظر به اهمال کاری روی می‌آوریم و کارهایمان را عقب می‌اندازیم. بنابراین اگر دلیل اهمال‌کاری ما کمال‌گرایی باشد، با درمان کمال گرایی می‌توانیم آن را هم درمان کنیم.

۴. تست کمال گرایی چیست؟

تست کمال گرایی مجموعه‌ای از سؤال‌هاست که با جواب‌دادن به آنها مشخص می‌شود فرد کمال‌گراست یا نه. این تست‌ها بر پایه خودشناسی هستند و هرچه فرد به سؤالات دقیق‌تر جواب بدهد، نتیجه هم دقیق‌تر خواهد بود.

۵. کمال گرایی مثبت چیست؟

کمال گرایی مثبت یعنی از میل خود به عالی انجام‌دادن کارها برای پیشرفت و بهبود زندگی استفاده کنیم و اینها برایمان مهم باشند، نه رسیدن به استانداردی خاص.