چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه

چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه
افزودن به علاقه‌مندی

چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه

بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه در این روز ها که به خاطر بیماری کرونا کودکان مجبورند در خانه بمانند و حسابی کلافه می شوند بهترین انتخاب است.

گذراندن اوقات فراغت خود در خارج از خانه برای والدین و فرزندان بسیار آسان تر است، اما گاهی اوقات حضور در خانه می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد، به خصوص اگر بتوانیم این زمان را با فعالیت های جالب به خوشی سپری کنیم. اعضای خانواده برای جلوگیری از کسالت در این مواقع، داشتن لیست خلاقانه ای از فعالیت ها و بازی های داخل خانه برای کودکان می تواند ایده خوبی باشد و به والدین کمک کند این اوقات را با لذت بیشتر و چالش کمتری سپری کنند.

در این مقاله به چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه اشاره می کنیم که علاوه بر ایجاد فضایی شاد برای کودکان، تحرک آنها را نیز افزایش می دهد، بازی هایی که بدون نیاز به تلویزیون، موبایل و کامپیوتر هستند.

 

اهمیت بازی های سرگرم کننده برای کودکان در خانه :

از اهمیت بازی برای کودکان نباید غافل شد . اغراق نیست اگر بگوییم بازی بهترین ابزار برای رشد ذهنی، جسمی و حرکتی کودک است. کودک از طریق بازی احساسات مثبت و منفی خود را رها می کند، مهارت های زندگی و تعاملات اجتماعی را تمرین می کند، به رشد و ادراک عصبی عضلانی او کمک می کند، مفاهیم اولیه را می آموزد، سرگرم می شود و لذت می برد،او با غرق شدن در زمان حال آینده خود را تصور میکند و می سازد.

دوران کودکی زمان شکل گیری شخصیت کودک است و زمانی برای فرا گرفتن. در این دوره آنها آماده پذیرش محیط هستند، تصویری از خود و دیگران ایجاد می کنند، مشکلات را تشخیص می دهند و راه های غلبه بر آنها را یاد می گیرند. از طرفی طرز فکر و رفتار کودکان با بزرگسالان بسیار متفاوت است، بنابراین نحوه ارتباط با کودک و برخورد با او به خصوص در مواقع حساس و سخت نیز باید منعکس کننده این تفاوت ها باشد.

تحقیقات مختلف ثابت کرده است که یکی از مهم ترین راه های شناخت شخصیت کودکان و کشف آنچه در پشت ذهن آنها پنهان است، بازی است.

بازی مناسب سن کودک در تشخیص مشکلات و آنچه در ذهن اوست کمک کننده است و روش مناسبی برای درمان آن می تواند باشد. با کمک بازی می توانید به کمبودهای جسمانی کودک و اختلالات عاطفی او مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی آگاه شوید و درمان کنید. ناتوانی های ذهنی او را بررسی کرد و فهمید که چگونه با همسالان یا بزرگسالان ارتباط برقرار کند.

از مهمترین مزایای بازی کودکان می توان به مواردزیر اشاره کرد:

  • بازی به بزرگسالان اجازه می دهد تا وارد دنیای کودکان شوند و به کودکان نشان دهند که آنها شناخته شده و پذیرفته شده اند. وقتی یک بزرگسال با یک کودک بازی می کند، یک تصویر موقتی از قدرت وجود دارد و احتمال اینکه کودک توسط بزرگسالان احساس خطر کند کمتر است.
  • تماشای کودکان در حال بازی به بزرگسالان کمک می کند تا آنها را بهتر درک کنند.
  • از آنجایی که بازی برای کودکان لذت بخش است، آنها را به آرامش تشویق می کند و در نتیجه اضطراب و حالت دفاعی آنها را کاهش می دهد.
  • بازی به کودکان امکان می دهد احساسات خود را به طور موثر بیان کنند و بازی راهی طبیعی برای این کار را انجام دهید.
  • بازی فرصت هایی را برای کودکان فراهم می کند تا احساساتی مانند خشم و ترس را آزاد کنند که بیان آنها به روش دیگری دشوار است. بازی به کودکان این امکان را می‌دهد تا بدون ترس از سرزنش بزرگسالان، ناامیدی خود را از اسباب‌بازی‌ها جبران کنند.

 

چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه

۱ . بازی با حس لامسه :اکثر کودکان پیش دبستانی عاشق بازی های لمسی و حسی هستند. به همین دلیل است که شکی نیست که بچه ها این بازی سرگرم کننده را دوست خواهند داشت. جعبه کفش یا هر جعبه دیگری که دارد را پیدا کنید و یک سوراخ در یک طرف ایجاد کنید ، سوراخ باید به اندازه ای بزرگ باشد که به راحتی روی دست قرار گیرد. اگر می خواهید بازی را خلاقانه تر کنید، جعبه را با زرق و برق و علامت سوال تزئین کنید.

برای شروع بازی، چیزی را در جعبه قرار دهید و از بچه ها بخواهید حدس بزنند داخل جعبه چیست. آنها همچنین می توانند در مورد جسم داخل جعبه سؤال بپرسند یا می توانید کمی راهنمایی کنید. به منظور ایجاد فضای رقابتی، به هر یک از کودکانی که ابتدا متوجه جسم داخل جعبه شده اند، یک امتیاز بدهید.

۲ . معما و پازل :

پازل‌های خلاقانه، شناختی و سرگرمی‌های حل مسئله راهی عالی برای گذراندن زمان هستند. می توانید چند بازی متناسب با سن خود را از فروشگاه خریداری کنید یا معماها و پازل های خود را بسازید. از بچه ها بخواهید یک نقاشی روی کاغذ یا تخته بکشند. سپس با استفاده از مداد طرح کلی پازل را بکشید. سپس قسمت هایی از طرح را با قیچی ببرید. از کودکان بخواهید با کنار هم قرار دادن تکه های کاغذ بریده شده طرح را دوباره خلق کنند.

۳ . بازی با مداد و کاغذ :

یکی از اولین بازی های کودکان در خانه، بازی با مداد و کاغذ است. فهرستی از بازی هایی که می توانید انجام دهید روی کاغذ تهیه کنید تا در روزهای که بچه ها حوصله شان سر می رود به شما کمک کند. مانند بازی نقطه، بازی نام خانوادگی و بسیاری بازی های دیگر که همه ما در کودکی و مدرسه بازی کرده ایم و خاطرات خوبی از آن داریم.

۴ . بازی‌های خانوادگی :

می‌توانید با کمی جستجو یا خلاقیت چند بازی محلی بیابید و در جمع خانوادگی از آنها استفاده کنید. بازی‌هایی مثل هپ‌، دوز، گُل یا پوچ، بشین پاشو، بیست‌سؤالی، پانتومیم، …

 ۵ . بازی تعادل :

همانطور که می دانید، کودکان دوست دارند تعادل خود را حفظ کنند و روی یک خط مستقیم راه بروند. کمی موسیقی پخش کنید و از بچه ها بخواهید هنگام راه رفتن روی خط مستقیم مشخص شده تعادل خود را حفظ کنند. حتی اگر می‌خواهید هیجان بازی را افزایش دهید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که این کار را به صورت لی لی انجام دهند یا برعکس بروند و برگردند.

 

قایم‌موشک

۶ . قایم‌موشک :

در مدل سنتی این بازی، یک نفر به بالا نگاه می کند و با صدای بلند شروع به شمارش می کند تا بقیه افراد پنهان شوند. به محض پایان شمارش، فرد شروع به جستجوی بازیکنان دیگر می کند. آخرین نفری که پیدا می شود باید در دور بعدی بازی چشم بزاره، بزرگسالان می توانند این بازی را در فضایی تاریک انجام دهند تا بر هیجان بازی افزوده شود و فضای شادتری برای همه ایجاد شود. البته از امن بودن فضا مطمئن شوید، حتی می‌توانید به فرد  چشم می‌گذارد اجازه دهید از چراغ قوه استفاده کند تا به او کمک کند در تاریکی در اطراف خانه حرکت کند.

۷ .  بازی گوش‌دادن یکی از بازی های کودکانه :

چند دستگاه را انتخاب کنید. بگذارید بچه ها به آنها نگاه کنند و سپس آنها را کنار بگذارید. از یکی از بچه ها بخواهید چشمانش را ببندد و به صدای ضربه زدن شما روی اشیاء انتخاب شده گوش دهد. خوب گوش کنید و بگویید این صدا متعلق به کدام دستگاه است. برای این کار می توانید از شانه، لیوان، ترازو، کاغذ سنباده، قابلمه یا قاشق استفاده کنید.

۸ . حبا‌ب‌ساز :

برای لذت بردن از این بازی لازم نیست از خانه بیرون بروید. برای این بازی به یک بشقاب و نی برای هر نفر، مقداری مایع ظرفشویی و آب نیاز دارید. در مرکز هر بشقاب کمی مایع ظرفشویی بریزید. مقداری آب روی آن بریزید و به آرامی هم بزنید، این کار را ادامه دهید تا آب کف کند.

از بچه ها بخواهید که نی را روی زمین بگذارند و به آرامی داخل آن باد کنند. حالا می توانید حباب های بزرگ بسازید. برای ایجاد رقابت بین کودکان، می‌توانید به کسی که بزرگ‌ترین حباب را می‌سازد یا حبابش طولانی‌ترین عمر را دارد، جایزه بدهید.

۹ . بازی با کلمات :

یکی از بازی های خوب که یک بازی سرگرم کننده نیز هست این است که والدین و کودک به طور یک در میان به نوشتن اسامی به دنبال هم بپردازند به این نحو که حرف اول هر اسم از حرف آخر اسم قبلی استفاده کرده باشد.

احمد _ دارا _ ابراهیم _ مانی _ یاسمن و… سپس می توانید این بازی را با نام مبلمان، حیوانات، میوه ها و … انجام دهید و حس آموزشی خوبی به آن بدهید. این بازی قدرت طبقه بندی را بهبود می بخشد، دامنه واژگان موجود را افزایش می دهد، تمرکز و توجه را افزایش می دهد، تحمل را افزایش می دهد و غیره.

۱۰ .  جدول :

ابتدا والدین کودک جدول کوچکی را روی کاغذ می کشد که حداقل ۱۲ خانه افقی و ۷ خانه عمودی دارد و سپس یک جدول بزرگتر می کشد که تعداد خانه های مشابهی دارد. در نهایت داخل تعدادی از خانه های کوچک رومیزی (مثلاً خندان، گریان، چهره های اخم شده… یا اشکال هندسی دایره، مربع و…) را می کشد و از کودک می خواهند که محل قرارگیری هر یک را با دقت حل کند.. از نمادهای داخل سلول های جدول کوچک، جدول بزرگ را دقیقا پر کنید.

چند بازی سرگرم کننده برای کودکان در خانه

خلاصه

در این مقاله ایده‌هایی برای سرگرمی و بازی با کودکان در خانه به طوری که بتوانید وقتی در خانه با کودکان هستید، فعالیت‌های مفید و سرگرم‌کننده را سازماندهی کنید. همچنین این مقاله را برای دوستان خود که فرزند کوچک دارند ارسال کنید .

مرکز روانشناسی و آموزش هم­‌آسای، ارزش‌­هایی را تعریف و تعیین کرده است و به آن­ها وفادار است.